Keri puhul peab kindlasti kirjutama veeoludest, sest vett on seal erinevat: merevesi, pesuvesi ja joogivesi.
Kuna tegemist on üsna väikese saarega, siis merevesi on igal pool käeulatuses. Isegi kui ei taha seda otseselt katsuda, on teda tore vaadata. Nii tore, et see pärsib igasuguse tahtmise midagi teha ja toimekas olla. Sättisin end korduvalt maja ette pingile raamatut lugema, kuid ikka ja jälle avastasin end raamatu lugemise asemel merd vaatamas. Nii saigi kahest kaasavõetud raamatust loetud läbi vaid üks ja seegi oli saarele saabudes juba poole peal. Meres võib ka ujumas käia ja kuigi meist keegi seda teha ei tahtnud, sest vastupidiselt mandril valitsenud troopilisele kuumusele oli saarel just parajalt soe ja enamasti puhus ka jahutav tuuleke, suutis üks meist libedatelt kividelt kaks korda täisriietuses vette sulpsatada ja teine kord sai kahjuks saatuslikuks ka tema mobiilile.
Tavaoludes saame me pesuvee ja joogivee tavaliselt ühest kraanist, kuid Kerile tuleb joogivesi tuua mandrilt, sest kohaliku salvkaevu vesi juua ei kõlba, Küll saab seda aga kasutada nii nõudepesuks kui enese keha harimiseks. Nõudepesu toimub parima merevaatega "köögis", mis kipub jälle viima üldise laiskuseni, aga kuna taldrikute ja tasside varu, aga eriti nugade ja kahvlite varu on saarel üsna piiratud, tuleb end aegajalt siiski kokku võtta. Inimeste pesuks on olemas täitsa korralik saun, mille saab üsna kiirelt puudega soojaks kütta. Puud ise aga tuleb jällegi saarele mandrilt tuua. Nii saabuvadki kõik saarevahid enamasti kotitäie või paari küttepuudega.
Kalaõnn saatis meid terve saarel olnud aja. Lisaks tuntud kaladele (lest ja räim), kohtusime ka selliste tegelastega nagu merivarblased ja nolgused. Mõned neist õige toredad ja Eesti merele ootamatult värvikirevad. Nad oleks justkui saadetised lõunamaa troopilistest vetest.
Merivarblased, eriti edev on muidugi isane kala.
Täpilise kõhualusega nolgus.
Huvi pärast tutvusime ka nende veidrate kalade maitsega. Pidime tõdema, et internetist leitud tähendus "tööstuslikku tähtsust ei oma", on põhjendatud, sest ega maitse ka suurem asi ei olnud. Kuna aga kalajumal oli jätkuvalt meiega ja päris kõike värskelt ära süüa ei jõudnud, siis mida teeb üks õige eestlane. Loomulikult hoidistab!
Lõpetuseks võiks midagi öelda elu võimalikkuse kohta saarel. See on täitsa olemas, kui ei ole suuri nõudmisi ja varem elus mõnel matkal käidud. Ilmselt oleks saarel võimalik ka päriselu ja sellest annavad tunnistust just meie sealoleku ajal õitsema läinud nartsissid, kirsid ja õunapuud (viimaseid nimetataks ainduspoes küll pinnakattevormideks). Aialilled ja viljapuud on justkui mälestus nendest, kellele Keri saar oli kodusaareks.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar