Kuhu minna Sofiast edasi? Kaalusime kahe koha vahel: Plovdiv ja Veliko Tarnovo. Kuidagi kujunes nii, et rongipiletite ostmisel Plovdivisse tekkis tõrge ja siis otsustasime millegipärast vaadata, kas saaks bussiga Veliko Tarnovosse minna ja sealt edasi samuti bussiga Varnasse. Sai! Kumbki sõit umbes 3 tundi. Tundus mõistlik. Bussipiletid ostsime juba Eestis olles veebist ära ja see oli ilmselt õige otsus, sest bussid olid täitsa täis. Bussid on moodsad ja mõnusad ja kuigi neis tundub WC olemas olevat, ei lubata seda kasutada. Olime seda juba eelnevalt netist lugenud, nii et olime igaks juhuks enne bussisõitu vedelike tarbimisega väga ettevaatlikud. Ei olnud kindel, kas Bulgaarias on kombeks bussijuhilt pissipeatust küsida (nagu meil nõuka ajal).
Saabusime Veliko Tarnovosse parajal pärastlõunal ja kõndisime oma ööbimiskohta: Къща Гурков (Guesthouse Gurkov). Veliko Tarnovo oli Bulgaaria pealinn 12.-14. sajandil, nii et igati väärikas ajalugu. Gurkov oli vene väejuht ja kuigi meie praegu venelastesse selge umbusuga suhtume, siis sellel sellil oli oluline roll Bulgaaria vabastamisel Türgi ikkest. Ühesõnaga palju väärikat ajalugu nii linnakeses kui meie öömaja nimes. Külalistemajas võttis meid vastu armas lopsaka patsiga perenaine, kes näitas meile meie toa kätte. Ruumikas tuba kolmele maksis koos hommikusöögiga 65 euri. Ja see oli ikkagi väga korralik hommikusöök, isegi kodus valmistatud tiramisud sai lisaks tavapärasele hommikusöögile (omlett, peekon) ja kohalikele delikatessidele (banitsa, bulgaaria jogurt jne).Armusime sellesse linnakesse kohe esimesest pilgust. Vanad ja kitsad tänavad, armsad majad. Natuke mõnusat kohalikku kunsti siin-seal. Parasjagu söögikohti ja lokaale. Kusjuures võrreldes Sofiaga nägi see koht palju moodsam ja kaasaegsem välja. Isegi laps tõstis pilgu telefonist ja ütles, et siin on vist rikkamad inimesed, sest autod on uhkemad.Turiste paistis linnas liikuvat, sest külalistemajade sildid olid peaaegu iga neljanda maja peal. Ilmselgelt on see mägilinnake turistide hulgas populaarne. Meil valmis kindel plaan siia tulevikus tagasi tulla ja mitmeks päevaks jääda. Kindlasti on ümbruskonnas ka matkaradasid, mida lähemalt vaadata. Lihtsalt praegune ilmastik (30+ kraadi) ei ole eestlasele suuremateks välitegevusteks sobiv.Eesti ajaloos on üks segane punkt admiral Pitka saatus Teise maailmasõja lõpul. Pole teade tema surma- ega hauakohta. Meil tekkis kindel kahtlus, et võibolla õnnestus Pitkal kuidagi keerulisi teid mööda pääseda Bulgaariasse ja Veliko Tarnovo linna, sest no üks paljudest linna ausammastest/skulptuuridest oli ilmeksimatult Pitka nöo ja olekuga. Ehk peaks Poolast Lembitu pealuu otsijad suunama oma pilgu ka Bulgaariasse Pitka jälgede ajamiseks. Ühed Eesti ajaloo suurkujud kõik.
Üks, millega Bulgaarias ka päriselt arvestada ei saa, on poodide lahtiolekuajad. Kui on kirjas, et pood on lahti kuni kl 23, siis see ei takista seda juba 20 minutit varem kinni panemast. Ja kui sa siis kolistad selle ukse taga ja katsud müüjale rääkida, et sa tahaksid vaid ühte veini osta, viskab ta sulle üle huulte, et tal on kassa juba tehtud. Selge, kui kassa on tehtud, siis on tänaseks veiniga kõik. Õnneks on siiski kõik Bulgaaria linnad täis "supermarketeid", mis meie mõttes on siiski kioski mõõtu ja need päriselt ei hooli uksel olevatest lahtiolekuaegadest. Kui on kliente ja müüjal tuju hea, siis müük toimub kasvõi hommikuni. Nii ei pidanud ka meie oma imetabase külalistemaja veel imelisemal terrassil niisama istuma, vaid saime mekkida kohalikku vahuveini koos kohalike nektariinidega. Elu on lill, ei saa millegi üle kurta!
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar