Meie jaoks võiks seda lugu alustada lausega "33 aastat hiljem pöördusime tagasi Bulgaariasse ja esimene peatus oli selle pealinnas Sofias". Nii see on tõesti, et sügisel 1991, mõned napid kuud pärast Eesti iseseisvuse taastamist võtsime kuuekesi (3 tüdrukut ja 3 poissi, kõik ajaloo üliõpilased) ette retke Bulgaariasse. Jumal teab, kust see idee sündis just siia tulla. Aga see oli välismaa ja vaatamata sellele, et Ida-Euroopa, ikkagi põnev ja siiani ilma lubadeta reisimiseks kättesaamatu. Oli meilgi toona luba. Ise nikerdatud ja kartulitempliga vägevaks tehtud ja seejärel Postimehe faxist läbi lastud kutse Sofia lähedale areheoloogilistele väljakaevamistele. Raha meil ei olnud ja reisisime alates Chisnaust hääletades ja ööbisime telgis või ka niisama põõsa all. Tookordsel reisil oli seiklusi, aga jõudsime kõik elu ja tervisega tagasi. Seekord alustasime reisi veiniga, mille teel hotelli suvalisest nurgapoest ostsime. Eesmapilgul nägi see välja nagu pudel rapsiõli. Aga õnneks oli siiski vein, mis mekkis hästi, liiter maksis eurodes 2.50.
Kuna viisakas on alustada oma juttu positiivsega, siis nii minagi. Kes tahab teada, miks on selle linna külastamine rännak ajas tagasi, võib kohe lehte natuke allapoole kerida. Sofias ei ole võimalik mööda vaadata erinevatest pühakodadest, eelkõige õigeusu kirikutest. Neid on palju ja need säravad nii päikeses kui ööpimeduses. Olime natuke mures, et kas ikka võime neisse sisse astuda, kui naisterahval pea katmata ja paljad õlad ja mehel jalas lühikesed püksid. Aga tundub, et siin olid reeglid võrreldes Venemaa õigeusu kirikutega palju leebemad. Kedagi ei huvitanud, kui palju sa kaetud või katmata oled. No kui oleks võibolla päris paljalt sisse roninud, oleks hurjutada saanud ja välja juhitud. Oli pühapäevane päev ja ühes kirikus sattusime laste ristimisele - see toimus üsna konvereieril ja seltskond seltskonna järel astus preestri ette.
Kiiduväärsed on kindlasti veel turud ja söögikohad. Hinnad ei ole just määratult palju Eestist odavamad, aga nõksukese ikka. Õlle saab kõrtsis kätte 2-4 euro eest ja klaasi veini 3-4 euro eest. Korralik söögikord koos paari eelroa, kolme prae, kahe joogiga (sh alkohoolse) nina kohta maksab kolmele inimesele kokku umbes 50 eurot. Eestis ja eriti Haapsalus (mille kallistest toiduhindadest kirjutas hiljuti ka Delfi) saab sama raha eest 2 praadi ja 2 jooki. Aga huvitav oli see, et nt ühes kõrtsis oli lisaks soolale, piprale ja õlile võimalik krõbistada ka küüslauku. Ei kujuta küll ette, kes seda teha tahaks. Aga muidu peab igasuguseid bulgaariapäraseid roogi kiitma. Rohkelt tomatit, paprikat, baklažaani jne.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar