laupäev, 17. juuni 2017

Termaalsed kümblused Budapestis

Kui kuskil on vannimajad, soojaveevannid või midagi taolist, on see ilmselgelt alati "must do". Selliseid naudinguid lihtsalt ei tohi elus vahele jätta. Ja Budapest on üks parimaid kohti oma keha hellitamiseks ja ravimiseks termaalvees leotamise teel. Valida on ligi kümne asutuse vahel, mille hinnad jäävad alla 20 euro. Ajalist piirangut ei ole, terve päeva võib end vannitada. Meie käisime kahes. Gellerti term oli meil kolmandal päeval nö programmis, aga enne seda otsustasime veel ühe kümbluse teha ja läksime kohe esimesel õhtul Szechenyi termi.
No kui sa tuled sellisest Eesti suvest, nagu meil sel aastal on olnud, siis tundub õhutemperatuur 27 ja veetemeratuur basseinis 36 kraadi ikka täieliku paradiisina. Tegelikult oli valikus 18 erineva temperatuuriga basseini, nii et pidevalt ei pidanud end tasasel kuumal hautama. Kolm basseini olid õues ja ülejäänud sees. Sai vaheldumisi võtta kuumi ja jahedaid vanne. Lisaks oli veel kümmekond erinevat sauna ja aurukabiini. Ümberringi ajalooline uhke hoone. Kusjuures ei mingit tugevat kloorilõhna, mis eesti spades on nii tavaline.
No elu tundus nii lill, et premeerisime end lisaks kümblusele ka väikese kohaliku vahuveiniga "Hungaria". Väikese pudeli eest pidi välja käima umbes 4 eurot, mis sellises turistirohkes kohas ei tundunud nöörimisena. Lahkusime täesti lõõgastunutena hotelli suunas, haarates tee pealt toidupoest veel pudeli kohalikku veini ja karbi mureleid.

Teine külastus oli siis kolmanda päeva õhtul Gellerti termidesse, mis on suure hotelli küljes või sees, kuidas seda nüüd täpsemalt öelda. Nende pilet oli paar eurot kallim. Esialgu ei osanud sellest midagi arvata. Hiljem, aga saime aru, et midagi paremat selles vannimajas küll ei ole. Pigem vastupidi. Lukustatavad kapid asusid nii kitsas koridoris, et inimesed elasid üksteisel seljas, riietuskabiinid olid üldse peidetud kuhugi nurga taha, nii et keegi neid üles ei leidnud. Sise- ja välisbasseinide vahel liiklemiseks tuli heegeldada mööda kitsaid ja käänulisi koridore ja esialgu ei leidnud üldse midagi üles. Basseine oli poole vähem kui Szechenyis, samuti oli saunadega. Küll oli aga õue rajatud spetsiaalne palkidest putka, mille nimi oli soome saun. Skeemi peal olid selle koha juurde joonistatud kuused ja põdrad. Sooja oli seal 70 kraadi, nii et mitte just väga palju.
Suureks atraktsiooniks oli Gellerti välibasseinis igal täistunnis tööle pandud lainemasin. Väidetavalt töötab see alates 1920. aastatest. Noortele meeldis see muidugi väga ja mis seal salata, sai isegi natuke lustitud.

Huvitav on see, et väikelapsi nendes termides praktiliselt ei ole. Tõsi, igal pool on üleval kirjad, et termaalvee basseine ei soovitata alla 14-aastastele. Ja tõesti, inimesed vist võtavad seda kuulda.

Kui nüüd tagasi vaadata, siis mulle meeldis Szechenyi oluliselt rohkem ja pigem soovitaksin seda. Samas ei ole midagi kurta. Poleks teises käinud, ei teaksiki, et esimene oli parem. Kõige olulisem on muidugi see, et olles end nädala jooksul kaks korda mineraalidest pungil soojas vees leotanud, tundubki tervis  kohe palju parem olevat. Keha on nagu uuesti sündinud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar