Niisiis ütles google maps meile, mis jaamani sõita metrooga ja et sealt edasi saab rongiga. Kuna meil oli Budapesti nädalane sõidukaart, maksis meile edasitagasi sõit Szentendresse (uhh, küll on need siinsed kohanimed keerulised, iga kord peab järgi vatamata, kas s-id ja z-id ikka saavad õigesti) ainult 640 forintit ehk natuke üle 2 euro. Sõit oli odav ja rong korralik nõuka nostalgialaks. Õhku anti avatud akende kaudu ja üldiselt oli rong väga umbne. Aga sõit oli lühike, rahvast rongis vähe, nii et üldmulje lõppkokkuvõttes täiesti positiivne.
Turistiraamatud olid hoiatanud, et suvel võib linnake olla väga üle rahvastatud. Võibolla ei ole suvi veel alanud, võibolla olime me seal liiga ennelõunasel ajal, igatahes meie jaoks oli seal ruumi piisavalt. Turiste küll palju ei olnud, vaid mõne jäätiseputka ümber tungles inimesi. Jäätisega on siin üldse minu arust üks väga imelik asi -- putkasid on jube palju ja enamasti on seal ka rohkesti ostjaid. Kes üldse tahab nii tihti ja nii palju jäätist süüa? Ma vist ei ole piisavalt maiasmokk või siis ilmslegelt mitte sihtgrupp. Pooled jäätiseputkad võiks langošikioskitega asendada -- turistid oleks vähemalt rahul.
Linnake ise oli aga tõesti sümpaatne. Väike vanalinn ainult jalakäijatele. Üksjagu kitsaid tänavaid või lausa käike. Peamine osa vanalinnast oli suunatud turistidele, sest ega seal palju muud kui suveniiripoed ja kohvikud-kõrtsid ei olnudki. Väidetavalt on sealt ostetud suveniirid mõnevõrra odavamad kui Budapestis pakutav. Igatahes olid need poekesed kompaktselt koos. Kuna me tolleks hetkeks Budapestis eriti suveniiripoode näinud polnudki, siis tegelikult ei oska erilist hinnavõrdlust tuuagi. Ja noh, ega ma tegelikult päriselt aru ka ei saa, kellele enamus neist suveniiridest mõeldud on. Ilmselgelt pole ma ka selles valdkonnas sihtgrupp.
Ühte peab küll ütlema -- lilled pottides ja amplites on siin ikka jube nigelad. Justkui midagi on istutatud, aga ei näe need taimed lopsakad välja. Paar suve tagasi Šveitsis käies oli just vatupidi -- kõik lokkas ja õilmitses. Ei tea, kas pole vett või väetist piisavalt või napib hoolt ja armastust.
Linnas oli ka tohutult palju kirikuid -- linnakest on isegi nimetatud kirikute linnaks. Aga kuna kõik kirikud olid otsustanud turistide pealt kindlalt teenida ja igal uksel oli piletihinda kuulutav silt, siis meie neisse sisse ei astunud.Pärast ringilonkimist läheb ju alati kõht tühjaks ja sellisel juhul on mõistlik vaadata söögi-joogi järgi. Antud juhul tundus, et vaja on süüa guljaši suppi. Hunnik toidukohti oli end Doonau jõe ääres sisse sättinud, tuli vaid üks välja valida. Kelnerid olid ilmselgelt turistidega harjunud, sest toiduteemadel lobisesid nad ühtviisi vabalt nii inglise kui saksa keeles.
Arvasime, et supist jääb kõht tühjaks ja võtsime ka magustoidud. Valikusse jäid šokolaadikook vaniljejäätisega ja kohupiimapallid. Viimased olid hoopis teistsugused kui Eestis. Tundusid nagu vees keedetud ja tegelikult üsna maitsetud. Lisandiks oli vaniljekaste ja maasikamoos. See päästis asja. Magustoidust kahjuks pilti jagada ei ole -- kargasime nii isukalt roale kallale, et pildistamine unus täiesti.
Mida lõppkokkuvõtteks öelda. Oli tore väljasõit. Ahjaa, linnakeses asub ka vabaõhumuuseum, aga kuna plaani järgi oli sinna 3,5 km, siis see oli küll liiga kaugel. Ja ega alati ei pea ju muusemides käima ka. Võib niisama elu ja olu nautida.