Asusime Tartust paraja ajavaruga teele, sest ei tedanud ju täpselt, kuhu või kuidas saab Pärnus auto parkida. Kohale jõudes olimegi esialgu segaduses, sest sadamat polnud nähagi, kuna suur tivoli oli just sinna ette püsti pandud. Leidsime siiski tee, mis viis ümber tivoli sadamasse ja laev oligi juba kohal. Laeval on ilus nimi -- Runö (saare rootsikeelne nimi). Küllap on selline nimi laevale pandud austusavaldusena neile omaaegsetele rootsikeelsetele saareelanikele, kes 1944. aasta augustis saare maha pidid jätma ja Rootsi evakueeruma. Esimene võimalus oma endisele kodusaarele tagasitulekuks avanes alles 1980. aastate lõpus. Siis oli elu teadagi nii kulgenud, et päriseks tagasitulijaid enam liiga palju ei olnud.
Aga tagasi meie teekonna juurde, mis kujunes särtsakamaks, kui alguses arvata oli. Juba Tartus oli tunda, et ilm on tuulisevõitu, kuid ei osanud midagi hullu karta. Pärnuski ei osanud veel ohtu aimata ja tõsi, esimesed kaks tundi möödusid ka laeval üsna muretult. Mina näiteks jäin tukkuma. Silmi avades, sain aru, et laev kõigub üsna tugevalt, kuigi lainetus väga hull ei tundunud -- "jäneseid" merel ei olnud. Aga siis läks asi hulluks. Kui esimene proua oksele hakkas, lahkusin salongist ja läksin välja värske õhu kätte. Kuigi mul pole siiani õnnestunud merehaigeks jääda, ei maksa saatusega riskida. Hiljem tuli rahvast värske õhu kätte veelgi ja oli kuulda, et salongis oli asi ikka üsna koledaks läinud.
Tunnikese kannatuste järel jõudsime kohale. Meile oli vastu tellitud hobuvanker, mis meis suurt elevust tekitas. Kõik asusid kohe rääkima lugusid sellest, kas ja kui palju nende lapsepõlves veel hobustega liiguti või loomi põllutöödel kasutati. Selgus, et enamus meist on selles vanuses, kui maal veel hobust heinateol kasutati või külamemm sellega autolavkasse sõitis.
Esimese päevakorralise ja ühtlasi kena lõpetusena päevale toimus Ruhnu Muuseumi Korsi talus kahe näituse avamine. Esiteks Korsi talu juurde riputatud Priit Kapsta fotonäitus "Hetked Ruhnus" ja teiseks Ruhnu vanale puukirikule pühendatud näitus "Ruhnu puukirik 370". Kohal oli ka Rootsi suursaadik Anders Ljunggren, kes üritusele väärikust ja sära lisas.
Algselt pidime majutuma saare südames asuvasse Liise tallu, kuid broneeringutega oli olnud mingi jama ja toad oli topeltbroneeritud.Aga päris kuuse alla me minema ei pidanud, kuna ilmselt on igal ruhnlasel tagahoovis mõni majake, kuhu mandrilt tulnud sugulasi, sõpru ja muidu peavarjuta jäänud tegelasi magama pista. Meid suunati igatahes Kuke juurde. Igati kena ja armas, üsna äsja ehitatud palkmajake. Kui viriseda tahaks, siis võiks kurta pesemisvõimaluste üle. Õieti olid võimalused olemas, aga tingimused kesised. Maja taga oli kaks voolikute külge pandud kraani, millest voolas just sellise temperatuuriga vesi, nagu see maa seest välja tuli. Üsna karastav, kui ei juhtu sattuma esimesena kraani juurde ja ei saa vaba juurdepääsu päikese poolt voolikus soojaks köetud veele. Mõni meist pani pahaks ka seda, et kui tahtsid end üle kere pesta, tuli paratamatult naabritele striptiisi teha, kuna "vannituba" ei piiranud ükski sein ega plank.
Aga uni maitses hea ja veel toredam oli hommik. Ei juhtu vist tihti, et 7.15 ärgates saab istuda varbad kasteses rohus, kuulata linnulaulu ja tervitada algavat päeva vahuveiniga. Viimase olime ise mandrilt kaasa võtnud ja see ei olnud osa majutusteenusest. :)
Päev soliidselt alustatud, pidi asuma töiste tegevuste juurde. Meie saarele saabumise eesmärgiks oli ju osalemine Rannarootsi Muuseumi ja Ruhnu Muuseumi korraldatud Korsi talu talgutel ja muuseumi kogude olukorra järgi vaatamine. Alustasime viimasest. Miks üldse sellist järelvalvet tegema peab? Sest Ruhnu Muuseum on osa Rannarootsi Muuseumist ja tegemist on riigimuuseumidega. Seega tahab riik ka teada, kas ja kuidas vara hoitud on. Aega võttis, aga aru saime. Muuseumit peab Andre, aga see ei ole tema ainuke kohustus saarel (lisanduvad veel vastutus rahvamaja eest, töö kiirabi brigaadis ja kindlasti veel mitu muud ülesannet). Vaatamata sellele olid asjad enamvähem joone peal, kuigi arenguruumi on. Loodetavasti saab muuseum peagi oma kogud ka muuseumide infosüsteemi (www.muis.ee) sisse ja siis saaks terve maailm teada, mis toredaid asju Ruhnu muuseumist leida võib.
Jätsime kogud sinnapaika ja siirdusime talgutele. Kogunenud rahvas oli jagatud kolme gruppi: salvkaevu puhastajad, kiviaia ehitajad ja vana aida koristajad. Meie liitusime viimase grupiga. Ait oli juba tühjaks tassitud, toimus esemete sorteerimine ja puhastamine. Edasi pidi hakkama määrama, millega tegu. Valdavalt puhas etnograafia.
Mõned asjad saime ise ära tuvastatud ja neile õiged nimed külge pandud, aga kõike siiski ei teadnud. Ei jäänud muud üle, kui tuua lagedale Ants Viirese "Eesti rahvakultuuri
leksikon". Sellest oli palju abi küll, kuigi mõned asjad jäid ikka
määramata. Milleks küll kasutati seda tööriista? Pakkumistena kõlasid: sadisti tööriist, kirsside korjamise abivahend.
Talgupäeva lõpetuseks lonkisime sadamakohvikusse. Enne olime Liise poes oleva teadetetahvli abil teinud kindlaks, et kohvik töötab kl 18-22. Lasime hea maitsta suitsusiial ja õllel (tartlased võtsid A Le Coqi, tallinlased Saku). Järgnes veel saunatamine Limo rannas asuvas saunas ja saare ekskursioon teisel päeval, kuid aitab kah selleks korraks.
Oot-oot, kas ülalkirjeldatut nimetatakse tööks või töiseks puhkuseks... ;)
VastaKustutaTööks ikka, aga mis teha, kui töö on nii meeldiv, et kohati läheb puhkusega segamini. :)
VastaKustuta