Selle suve (ja võibolla ka terve aasta) suureks reisiks sai valitud ühe Euroopa kallima riigi Šveitsi külastamine. Miks just Šveits? Lihtsalt sellepärast, et meie hea sõbra pere on töö tõttu juba 3 aastat Genfis elanud, kuid järgmisel suvel kolivad nad tagasi Lätti ja siis enam neile külla tulla ei saaks. Aga miks autoga ja mitte valge inimese kombel lennukiga. Esiteks sellepärast, et lennukiga tulles satuks esimese asjana ju suurlinna ja sealt väljareisimiseks peaks rentima auto või kasutama ühistransporti, mis ilmselt väga odav ei ole. Autoga tulles oleme aga vabad liikuma kuhu tahame ja kuna tahame. Teiseks sellepärast, et reisikulude vähendamiseks oleme võtnud plaani magada peamiselt telgis (eelistatavalt isegi kasutades nö metsikuid ööbimiskohti, mitte kämpinguplatse, aga eks aeg näitab, kas ja kuivõrd see võimalik on) ja autoga on lihtsam igasugu vajalikku matkalise iseloomuga reisivarustust kaasa võtta. Ja kolmandaks saab autoga tulles kaasa võtta ka odavat eesti sööki ja ei pea sööma vähemalt kolm korda kallimat šveitsi kraami. Lühidalt kokku võttes tundus meile lihtsalt, et autoga tulles on Šveitsi reis isegi keskmise palgaga eestlasele jõukohane ettevõtmine.
Kuna kõik olid tööga ja muude tegemistega väga hõivatud, siis ei olnud kellelgi aega suurt reisikava koostada. Aga siiski laenutasime raamatukogust Dorling Kindersley eestikeelse reisijuhi Šveitsi kohta ja panime paika võimaliku teekonna, mille tahame Šveitsis läbida.
Aga selleks, et pääseda oma teekonna esimese otsani, tuli läbida tohutu teekond Eestist Šveitsini. Google map's annab teekonna pikkuseks 2226 km ja sõiduajaks 23 tundi ja 40 minutit. Kamba peale sõidaks selle võibolla ühe jutiga ära ka, aga päris sellist plaani me püsti ei pannud. Kuna mõned meie sõbrad elavad Leedus Vilniuse lähedal, siis otsustasime teha esimese ööbimise nende juures. Nagu ikka sõpradega, keda ei ole ammu näinud, läks õhtu pikemaks ja esialgu plaani võetud stardiaeg hommikul kell 10 kujunes tegelikkuses alles ärkamisajaks. Aga 2 tundi hiljem olime siiski nii kaugel, et tänasime pererahvast öömaja eest ja pöörasime autonina Poola poole.
Poola piiri ületamine on naljategu. Meenutasime kõik aegu 25 aastat tagasi, mil Euroopa eestlastele avanes ja bussiga või autoga reisides pidid kõik läbima Lazdijai piiripunkti. Ei olnud iial teada, mitu päeva see reisi pikemaks venitab. Tänapäeval aga võib valge inimese kombel üle piiri vurada ja keegi ei pööranud meile mingit tähelepanu.
Poolas põikasime esimese asjana ühte bensiinijaama, kuna auto vajas tankimist. Meie auto rüüpab LPG-gaasi ja seetõttu peaks meil ka kütusekulud odavamad tulema. Kuigi meie reisi ettevalmistav kodutöö oli napivõitu, olime siiski interneti abil teinud kindlaks, et meie reisiteekonnal on kõige odavam gaas Poolas, järgneb Läti ja kõige kallim on loomulikult Šveits. Ühesõnaga tuli paak võtta täis nii Poola sisenedes kui enne sealt väljumist.
Aga kahe tankimise vahele jäi ligi 900 km teid ja 12 tundi aega. Oijah. Kuna kodutöö oli ikkagi tehtud poolikult, siis ei olnud meil aimugi, kas Poola kiirteede eest saab sularahas maksta eurodes või zlottides ja kas kaardimakse toimib. Igatahes võtsime vastu kollektiivse otsuse: vältida kiirteid ja tutvuda Poola külaeluga. No seda viimast saime me ikka kõvasti. Üks küla järgnes teisele ja kiirus oli enamus aega 50 km/tunnis. Lisaks oli meiesuguseid kiirtee vältijaid teisigi ja nii me kolistasime seal koos suurte veoautodega mööda külavaheteid. Lisaks mõned ummikud ja esialgse südaööks piirini jõudmise asemel otsustasime panna telgi püsti u 100 km piirist. Imekombel õnnestus meil kottpimeduses leida isegi täiesti viisakas koos piknikulaudadega platsike.
Hommikul läbisime viimased kilomeetrid piirini ja pääsesime imelistele Saksa kiirteedele, mida võib tarbida täiesti tasuta. Ees ootas umbes samapalju kilomeetreid, kui Poolas, kuid läbitud saime need 8 tunniga. Edasi sai kiirelt küll, kuid mina küll roolis ei oleks tahtnud olla, sest tähelepanu ei tohtinud hetkekski kaotada, kuna pidevalt pidi heegeldama kiirema ja aeglasema raja vahel. Veoautosid olid ka teed paksult täis. Ja no Skandinaavia kiirteed on ikka rahuliku kulgemise kohad võrreldes Saksamaaga.
Enne Šveitsi piirini jõudmist oli vaja leida koht, kuhu püstitada telk. Leviva info kohaselt ei tohi teeäärsetes laude-pinkidega parklates telkida, kuid meie kavatsesime seda teavet ignoreerida. Leidsimegi ca 60 km enne piiri ühe täitsa mõnusa koha, mis oli keskmisest suurem ja põõsaste taga oli meile olemas täiesti privaatne platsike.
Saime nibin-nabin telgi püsti, kui algas paras vihmasadu, mistõttu tuli õhtune toiduvalmistamine kolida telgi eeskotta. Siinkohal tuli tänada kainet mõistust, mis sundis kuppeltelkide asemel kaasa võtma vähemalt ühe tunneltelgi. Vihma puhul on eeskojaga telgist ikka palju abi.
Hommikul ei olnudki muud, kui sisestada GPS-i Neuhausen am Rheinfall, mis oli meie esimeseks sihtkohaks Šveitsis. Mõeldud-tehtud. Asusime masina antud juhiste järgi teele, kuid peagi leidsime end kitsamast-kitsamatel külavaheteedel. Lausa nii kitsad, et teelt kadus kahte sõidurada eraldav joon. Peagi saime aru, et külavaheteedele suunamise põhjuseks on see, et olime GPS-is tasulised teed välistanud. Tegime seadmele kiire ümberprogrammeerimise ja täiesti ootamatult leidsime end külast, kus lehvisid Šveitsi lipud ja järgmiseks olime peaaegu sissesõidul kiirteele. Aga piir? Aga Šveitsi kiirteede maks ja sõiduõigust kinnitav kleeps? Autole tagurpidi käik sisse, sest kuskilt tuleb hankida õige kleeps. Märkasimegi bensiinijaama ja 40 frangi eest väljastati õigus vurada Šveitsi kiirteedel. Kuna olime ikka veel segaduses, kummas riigis me siis veel oleme või kust läheb piir, astusime bensiinijaamas ühe prouaga vestlusse. Jah, me oleme Šveitsis. Kleeps autole ja täiskäik edasi!