Viin ei ole kunagi esimese reisisihina meelde turgatanud, kuigi tegemist on ju igati väärika Euroopa suurlinnaga, kus omaeaegne Austria-Ungari hiilgus veel loorina hõljuda võiks. Nüüd aga juhtus kuidagi nii, et augustis sai Ryan Airi odavpakkumiselt ostetud lennupiletid just sinna. Kui peaks hakkama üles lugema ühe konkreetse linnanimega seotud ülemaailmselt tuntud nähtusi, oleks Viin kindlalt üks põhilisi konkurente esikohale. Viini šnitsel, viini toolid, viini saiad, viini valss, viini vorstid ehk viinerid -- no kes neid ei teaks. Ühesõnaga, tuli asja lähemalt uurida.
Kohvrid järel lohisemas hotelli poole kõndides märkasime, et kõik toidupoed on kinni. Peagi selgus ka põhjus -- oli Austria rahvuspüha. Õnneks restoranid siiski töötasid ja tegime kohe esimese asjana tutvust kuulsa šnitsliga, vasikalihast tehtud ja puha. See on küll elu suurim, mida siiani söönud olen. Ma ei liialda, kui ütlen, et see oli 25x40 cm suurune lihalatakas, mis suurel praetaldrikul lauda toodi. Igale sööjale ikka oma! Lisandiks kergelt äädikane kartulisalat. Oli hõrk küll, aga ikka väga-väga suur. Lõunasöögist jätkus terveks ülejäänud päevaks, sest see šnitsel istus risti kõhus ja rohkem midagi sinna ei mahtunud.
Ühtegi söögikohta ei saanud sisse ilma koroonatõendit ette näitamata. kehtis nö 3G reegel, mis tähendas "geimpft, getestet, genesen" ehk siis maakeeli "vaktsineeritud, testitud, läbi põdenud". Tõsi, restoranis just ID-kaarti juurde ei küsitud, kuid näiteks ooperisse minnes tuli ka see ette näidata ja piletid olid nö nimelised, et oleks hiljem täpselt teada, kes mis koha peal istus. Söögikohtades paluti lisaks täita leht oma kontaktandmetega, et oleks võimalik vajadusel ühendust võtta.
Maskikandmine oli siseruumides kohustuslik ja inimesed tegid seda väga korralikult. Kõigi nende päevade jooksul nägime ühistranspordis ainult ühte ilma maskita inimest. Täiskasvanutel oli ainuke lubatud maskiliik FFP2. Seda peab küll tunnistama, et õhku laseb see oluliselt vähem läbi kui meil nõutud nn kirurgi mask ja ega ta mugav ei olnud. Nt Tehnikamuuseumist tulime just maski tõttu ära kiiremini kui ehk muidu seda teinud oleks.
Kuigi üldmulje oli väga seadusekuulekas, siis kohe esimesel õhtul ehk rahvuspühal sattusime meeleavaldusele, kus piirangute vastu protestiti ja koroonaaegse elukorraldusega rahul ei oldud. Ütleks nii, et kohal oli mõnisada protestijat, kes kõik väga rahumeelselt loosungitega seisid. Küll oli aga iga protestija kohta vähemalt kaks politseinikku ja üks politseibuss. Kõik ümberkaudsed tänavad olid tõsise politsei kontrolli all. Ega me ei tea, võibolla läks seal hiljem asi tulisemaks ka, kuid meie seda enam ei näinud.
Lastega on alati tore reisida, sest nad märkavad natuke teistsuguseid asju kui meie täiskasvanud. Juhani tähelepanu köitsid erinevad piktogrammid, mis erinesid meil kasutusel olevatest. Näiteks oli valgusfooris kujutatud jalgratturit nö eestvaates, mitte küljelt nagu meil. Kiidusõnu jagus tal ka bussides nende märkide kohta, mis tähistasid istekohti vanuritele, rasedatele jne. Tema arust olid need palju põnevamalt välja joonistatud kui meil. Ilmekamad ja jäid paremini silma.
Igatahes sai see reis liiga kiiresti läbi ja Viini tuleb kindlasti tagasi minna. Linn on suur ja ilus, palju jäi vaatamata. Ja mis põhiline, see kõik on ka täiesti taskukohane ja väikesed naudingud ei nõua suuri summasid. Kuigi.... viimasel õhtul lasime end ahvatleda ühe kommipoe vaateakna väljapanekust ja ostsime vist oma elu kalleima kommi. See oli nii ilus ja läikis nii kutsuvalt. Lennukis pistsime selle nahka ning lehvitasime Viinile magus maitse suus. Küllap tuleme varsti jälle.
Tallinnas ei tundnud keegi meie saabumise vastu huvi, ei kontrollitud koroonatõendeid ega midagi. Viinis ei saanud enne lennujaamast väljagi, kui vajalikud tõendid ette näidatud. Tallinna trammis oli ka mitu inimest maskita. Selline elu.